Artiklist loetud:

Enesejuhtimine ja võlusõna “ei”

Üks tore ajakirjanik küsis eile minu käest, et mis oleks minu soovitus nooremale minale. ” Enesejuhtimine on oluline – ütlesin esmalt, aga vastusest saate juba ise varsti lugeda, aga see mõte jäi mind kummitama ja tekkis veel üks vastus. „Õpi rohkem ütlema ei“ oleksin tahtnud veel lisada. 2Olen aegade jooksul olnud meisterlik „jah“ sõna ütleja. Mulle on meeldinud tunne, et mind vajatakse. Ka egole meeldis oli olla oluline ja keeldumine tekitas kuidagi ülbe ja üleoleva tunde. Tõsiasi on aga see, et „jah“ suhtumine hakkab meist mingil hetkel elujõudu välja viima. Avastame end tegemas kõiki neid asju, kuhu meid on kaasatud. Kalender on punane, kõik on õnnelikud. Peale “jah” sõna ütleja enda. Siinkohal tuleb appi iseenda sihile keskendumine, tuleb appi teadlik enesejuhtimine. Kirjutasin sellest ka enda facebooki lehel SIIN. 

Fookus tekib siis, kui siht on paigas. 

 Kui fookus on paigas, õpime kasutama sõna „ei“ palju kergemini. Kuidas siis aru saada, et oleme oma sihile lähemale jõudmas? Lihtne. Meie sisse tekib mingi kummaline rahu ja elevus üheskoos. Kirg ja elujõud voolab meie soontesse, ärkame hommikul energilisena ja asume elevusega elu kallale. See on esimene enda sihi leidmise tunnusmärk. Peatu hetkeks ja mõtle sellele tundele. Mõtle, mis sind voodist välja ajas. See on märk.

Vastupidine tunne on see, kui peidame end hommikul ärgates paksu tekikuhja alla ja ei taha maailmast midagi kuulda. Kas võib olla, et oleme liiga kergekäeliselt öelnud „jah“ asjadele, mis meie elujõudu ehk võluväge mitte kuidagi ei ärata? Jah. Oleme ilmselt mässinud ennast igasuguste „jah-ide“ maailma. Aitame teisi, tuleme vastu, teeme ühe asja veel, pingutame natuke veel. Teeme veel ühe projekti, anname natuke rohkem ära. Oleme olemas. Kuulame. Nõustame. Anname. See väsitab ka kõige tublimaid.

Valikud on meie endi teha

Õnneks on inimesele antud teadlik meel ja valikuvabadus. Me ei pea vabandama, keerutama ega edasi lükkama, saame lihtsalt öelda „ei“. Tehke ära veel viimased asjad, millele olete öelnud kiirustades „jah“ ning hakake enda hommikuid tähele panema. Kas te tahate voodist välja tulla ja elevusega elu kallale asuda? Kui jah, olete õigel teel. Kui ei, siis vaadake üle oma „jah-id“.

Ka minule tuleb igapäevaselt vahvaid pakkumisi, aga olen lõpuks ära õppinud aususe kerguse ning ütlen ilusti: „Tead. Ma ei ütle sinule ei, vaid ütlen endale jah.“ Nii toorelt kui see ka alguses ei kõla, see toimib.

Seega, kui nüüd mõelda sellele, et kui elujõud on võluvägi, siis tuleb välja küll, et „ei“ on võlusõna.

Praktilisi soovitusi enesejuhtimise osas leiad raamatust “Ma ei ole hullult lahe”. E-raamatu saad tellida SIIT. 

Praktilisi soovitusi enesejuhtimise osas leiad raamatust “Ma ei ole hullult lahe”. E-raamatu saad tellida SIIT. 

Shopping Cart
Scroll to Top