Investeerimine, varanduse kasvatamine, tuleviku kindlustamine! Ära joo kohvikus kohvi, mis maksab 4 eurot – investeeri see. Kui suur on su portfell? Kus sa elad? Millega sa sõidad? Maailm on lolliks läinud.
Ka minult on küsitud, et kuhu jääb investeerimine, mida kasvatan ja mida ehitan. Vastan ikka, et investeerin suhetesse, kasvatan lapsi ja ehitan tagalat. Selle vastuse peale kaotavad nii mõnedki vestluspartnerid minu vastu huvi. Asi ei ole selles, et ma raha kasvatamist ei hindaks, aga olen veendunud, et seda tuleb teha õiges järjekorras. Saame sellega alustada siis, kui päriselu väärtused on kasvama pandud. Investeerimine majanduslikku portfelli saab sündida alles siis.
Kas investeerimine on kõigi pead segamini ajanud?
Tunnen, et liiga palju tehakse maha päriselusse investeerimist, kuningaks on kroonitud finantside kasvatamine. Ja ärge saage minust valesti aru – me peame elama tasakaalustatult, finantsid peavad olema korras, rahatarkus on hea asi. Aga näen liigagi tihti, et päriselu-portfelli ja finantsportfelli ei kasvatata võrdselt. Ja see on probleem.
Võtad koerad ja kuuled tuttavatelt: „Issand, mõtle, kui palju nad söövad ja mida kõike sa selle rahaga teha saaksid!“. Sellele ei mõelda, et lapsed, kes kasvavad koertega, on tulevikus mitmeid kordi empaatilisemad, tervemad ja õnnelikumad. Investeering tehtud. Ilmselgelt toob see tulevikus tagasi, sest me kõik tahame oma lastele õpetada empaatiat, teistega arvestamist ja vahva fakt on ka see, et lemmikloomad suurendavad oluliselt lastel oksütotsiini taset, ehk panevad head läheduse hormoonid möllama, mis omakorda tekitab lastel elu suhtes palju suurema usalduse ja turvatunde. Ning jah, on ka tõestatud, et lemmikloomadega koos kasvanud lastel on ka sotsiaalse ärevusega palju vähem probleeme ja nad õpivad end palju paremini kehtestama. (Siit saab lähemalt lugeda).
Käid abikaasaga reisil ja järjekordne investoriks hakanud sõber vaatab viltu: "Mõtle, kuhu sa selle summa oleksid saanud investeerida!"
Ilmselgelt ei ole ta pidanud nelja lapse ja igapäevase olme kõrvalt abikaasade suhet värskena hoidma. Investeering õnnelikku abielusse – kasvama pandud. Kolid suuremasse majja, tuleb kommentaar: „Appi, kogu selle igakuise elektriraha saaks ju fondidesse paigutada!“. Nähakse numbreid, mitte kodu, kus kõigil on ruumi ja keskkonda, mis inspireerib tegutsema. Ühise tagala fond – loodud!
Saad tuttavatega töövälisel sündmusel kokku, algab üksteise võidu networkʼimine. Mida ostad, müüd või vahetad? Mida ehitad? Lastest, loomadest ja loomingust rääkimine paigutab su lastelauda. Lähed minema ja istud hoopis lõkke ümber nendega, kes ei taha sinuga koos äri kasvatada, vaid koos sinuga lihtsalt elu elada. Investeeringu tasuvus on juba sel hetkel kolm korda suurem kui sinna networking-üritusele passima jäämine.
Miks ei räägita rohkem päriselu-portfellidest!
Paarisuhe? Lähedus lastega? Kodune õhkkond, mis tõmbab südame alla sooja juti? Uued maitsed, riigid ja seiklused selle sees? Usun siiralt, et elu elamine ja sellesse investeerimine on suurima tootlusega. Seda enam, et elu juhtub ju praegusel hetkel, mitte kunagi hiljem. Miks me seda siis kaugesse tulevikku lükkame – lastes „finantsvabadusel“ otsustada, millal me päriselt elama hakkame.
Mingil hetkel kaotab raha tagaajamine igasuguse mõtte, kui avastad, et päriselu ei inspireeri sind enam ei räägita rohkem päriselu-portfellidest!
Kui pärisinvesteeringud on tehtud, leiad sa alati ka selle pisiasja nagu finantsvabadus, et seda kõike kaitsta, sest päriselu investeeringute kaitsmine on sinu ülim eesmärk. See annab päriselt tahte tegutseda. Ärgem elagem seda elu valepidi, et esmalt finantsid ja siis elu. Usu mind, mingil hetkel kaotab see raha tagaajamine igasuguse mõtte, kui avastad, et päriselu ei inspireeri sind enam.
Seega – kui vaja, siis joo see neljaeurone late lapsepõlvesõbraga, keda pole ammu näinud. Ja kui ta sinuga oma finantsportfellist ei räägi, vaid hoopis lastest, loomadest ja loomingust, siis joo teine veel. Sest just needsamad hetked ongi investeerimine päriselu-portfelli.
Kirjutasin mõtte ka facebooki ja tundub, et see teema kõnetab väga paljusid, sest 13 000 inimest märkisid selle mõtte meeldivaks, seda jagati edasi 1500 korda ja kommentaare, mida on pea 600, tasub ka lugeda! Postitus asub siin.
Päriselu terviseks,